Zdrowe odżywianie

Jak sposobami domowymi obniżyć ciśnienie?

 

Jeżeli problem nadciśnienia nas dotyczy, oczywiście ważna jest wizyta u lekarza oraz wprowadzenie leczenia farmakologicznego, jednak ogromnym wsparciem dla organizmu w walce z nadciśnieniem jest zmiana naszych nawyków żywieniowych i stylu życia.

Przede wszystkim pozbądź się zbędnych kilogramów. Udowodniono że w przypadku osób z nadwagą, zrzucenie przez nie kilku nadprogramowych kilogramów zaowocowało poprawą z problemami nadciśnienia. Ważne jest aby dietę przeprowadzić z głową! Absolutnie nie powinniśmy się głodzić, i drastycznie zrzucać kilogramów. Wystarczy wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców, aktywność fizyczna i regularne, częste a niewielkie posiłki.

Używaj w swojej kuchni oliwy z oliwek. Dlaczego? Udowodniono że regularne spożywanie (dodając ją do sałatek, czy też jedząc z chlebem) obniża ciśnienie. Wybierając oliwę z oliwek zwróćmy uwagę na to aby była z pierwszego tłoczenia – taka jest najzdrowsza.

Ogranicz spożywanie soli. Sól sprawia że wzrasta nasze ciśnienie krwi. Zmniejsz ilość soli używana w kuchni, i uważaj co kupujesz, wiele gotowych produktów jest już dosalanych, nie kupuj więc wysoko przetworzonej żywności. Uważaj również na wędliny – kupuj te ze sprawdzonego źródła lub piecz sama.

Czosnek może być twoim sprzymierzeńcem. Oprócz obniżania ciśnienia jest on naturalnym antybiotykiem, chroni nas przed miażdżycą, zawałem oraz niszczy pasożyty.

Sięgnij po czekoladę. Jedząc codziennie kostkę gorzkiej czekolady (takiej zawierającej minimum 60% miazgi kakaowej) obniżysz ciśnienie. Unikaj natomiast czekolady mlecznej i białej – nie ma w nich cennego kakao, jest natomiast duża ilość tłuszczu.

Zioła które obniżają ciśnienie krwi to między innymi głóg, dziurawiec i lipa. Najlepszy sposób to picie ich w postaci naparów.

Spożywaj dużo potasu. Jest to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jak jednak pokazują badania wiele osób ma jego niedobory. Źródłem potasu są między innymi: daktyle, banany, mleko kokosowe, pomidory, rodzynki czy też śliwki.

Super food czyli siemię lniane. Jak wpływa na nasz organizm? Przede wszystkim oczyszcza, znacznie  obniża ciśnienie, wspomaga pracę jelit oraz żołądka. Siemię lniane można pić w formie „żelu” po zalaniu ziarenek wrzątkiem, lub zmielone dodawać praktycznie do wszystkiego –owsianki, sałatek, kanapek i innych potraw.

Na koniec – aktywność fizyczna. Udowodnione zostało, że już 30 min ruchu dziennie (szybki marsz, pływanie, bieganie itd.) skutecznie obniża ciśnienie, ale również wpływa pozytywnie na cały organizm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *