Zdrowe odżywianie

Oregano i jego właściwości

Oregano jest często niedocenianą przyprawą w kuchni, natomiast wachlarz zastosowań tego zioła jest niezwykle bogaty i nie ogranicza się na kuchni.

Jakie ma więc właściwości? Olejek z oregano zawiera karwakrol i tymol, naukowcy wykazali, że olejek ten jest skuteczny w walce z grzybami, wirusami, oraz pasożytami. Ponieważ zawiera witaminy oraz flawonoidy działa również przeciwzapalnie. Natomiast silne działanie bakteriobójcze pomaga w  zwalczaniu trudnych i groźnych chorób bakteryjnych spowodowanych przez bakterie e-coli, czy też salmonelle. A co jest dodatkowym atutem olejku z oregano – nie niszczy on flory jelitowej.

Jak pokazują badania oregano jest skuteczne również w walce z wrzodami żołądka, łagodzi objawy przeziębienia i grypy takie jak katar i kaszel, oraz wspomaga odporność.

Oregano może być również stosowane zewnętrznie – odstrasza komary, wszy oraz pluskwy. Posiada on cenne przeciwutleniacze, które sprzyjają hamowaniu procesu starzenia się skóry. Wpływa też na metabolizm, sprawiając że układ trawienny działa sprawniej, co może pomóc podczas odchudzania się.

Jednak to jeszcze nie koniec cudownych właściwości tej niedocenianej przyprawy. Olejek z oregano stosowany wewnętrznie oprócz pomocy przy zwalczaniu pasożytów, grzybów oraz wirusów poprawia nasze trawienie i pomaga w trudnościach żołądkowych takich jak biegunka. Oregano zmniejsza stres oraz pomaga w przypadku bezsenności.  A kolejną istotną dla kobiet właściwością oregano jest jego łagodzący wpływ na bóle menstruacyjne. Oregano pośrednio poprawia regularność miesiączek oraz ma pozytywny, łagodzący wpływ na objawy menopauzy.

Olejek z oregano pomaga także obniżyć poziom cukru we krwi więc polecany jest diabetykom. Wpływa również kojąco na alergików ponieważ zawiera fenole i ma mocne działanie antyoksydacyjne. Działa również przy bólu uszu, czy też problemach z zatokami stosowany podczas inhalacji (kilka kropel na wrzącą wodę, lub do specjalnego urządzenia do inhalacji).

Jak widzimy oregano jest wyjątkową rodziną stosowaną przez nasze babcie na wiele różnych problemów, zaczynając od kataru a kończąc na zarażeniu Salmonellą. Już Hipokrates – ojciec medycyny, wielki i mądry człowiek uważał, że oregano jest lekiem wyjątkowym, który może wyleczyć niemal każdą chorobę. Może oregano każdej choroby nie wyleczy ale jestem szczerze przekonana że warto docenić bardziej wszechstronność tej rośliny oraz mądrość naszych babek i również zaopatrzyć się w nią w swoich domach oraz stosować w swojej diecie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *