Zdrowe odżywianie

Jak zadbać o układ oddechowy?

Układ oddechowy jest jednym z ważniejszych układów w naszym ciele, bez powietrza nikt z nas nie mógłby przeżyć więcej niż kilka chwil. W dzisiejszych czasach, musimy jeszcze bardziej dbać o to w jakim stanie jest nasz układ oddechowy. W dobie przemysłu i motoryzacji, wszędzie spotykamy się ze spalinami i zanieczyszczeniami powietrza. Jeszcze gorszy wydaje się być okres zimowy, kiedy jeszcze więcej osób wsiada w samochód bo brzydka pogoda, bo zimno, bo deszcz czy śnieg. Dodatkowo ludzie zaczynają palić w swoich domach – żeby było ciepło, a wszystkie negatywne produkty spalania wędrują wraz z dymem do powietrza, którym my – nie mając wyboru – oddychamy.

Naukowcy przeliczyli, że mieszkając w dużym mieście zimą, wdychając powietrze, wdychamy tyle spalin co nałogowy palacz, palący kilka papierosów dziennie. Fakt ten jest przerażający, biorąc pod uwagę, że sytuacja ta nie dąży jak na razie ku poprawie. Produkowane jest coraz więcej samochodów, powstają coraz to nowe fabryki, a co potęguje to wszystko – ludzie nie mają czasu na odpowiednie zadbanie o swoje zdrowie.

Tym bardziej więc powinniśmy dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie dbać o swój układ oddechowy, który potrzebuje naszego wsparcia aby później nam długo posłużyć.

Jakie zioła mogą nam w tym pomóc? Jednym z najpopularniejszych jest mięta pieprzowa, zawiera w sobie antyoksydanty, które niszczą drobnoustroje, oraz  mentol – który wspomaga swobodne oddychanie. Oprócz picia naparów z mięty, możemy zrobić na jej bazie inhalacje, które dodatkowo pomogą oczyścić nasz układ oddechowy.

Oregano – jest to popularna i łatwo dostępna przyprawa, działa obkurczająco na naczynia krwionośne i redukuje wydzielanie histaminy.

Kolejną rośliną, która pomoże nam w oczyszczeniu układu oddechowego jest eukaliptus. Jest to roślina pochodząca z Australii, działa wykrztuśnie i redukuje zatory. Na bazie eukaliptusa również możemy zrobić inhalację.

Wymienione powyżej zioła są najłatwiej dostępnymi i najbardziej popularnymi roślinami wspomagającymi oczyszczanie naszego układu oddechowego, pamiętajmy, że nawet raz w tygodniu wystarczy zrobienie inhalacji czy też wypicie naparu, aby choć trochę ulżyć naszemu organizmowi, który musi się mierzyć z zanieczyszczeniami. Takie zabiegi pomogą nam również dłużej zachować zdrowie i odporność, dzięki temu, że nasz układ oddechowy nie będzie aż tak obciążony zanieczyszczeniami z zewnątrz łatwiej będzie mu bronić się przed różnymi jesienno – zimowymi infekcjami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *