Odpoczynek i regeneracja

Odpoczynek i regeneracja jako klucz do zdrowego życia

Zdrowie to nie tylko dbanie o codzienne odżywianie, aktywność fizyczną czy dbania o pielęgnację ciała. Te aspekty dbają o zdrowie fizyczne i chociaż zdrowa dieta czy uprawianie sportu wpływa także na zdrowie psychiczne, to warto również wdrożyć działania, które uzupełnią zdrowy styl życia. Niestety w dzisiejszych czasach często jesteśmy narażeni na czynnik stresujące. Praca, obowiązki, wydarzenia na świecie, a także ogromny dostęp do Internetu sprawia, że narażeni jesteśmy na uczucie niepokoju. Jak zadbać o regenerację i odpoczynek psychiczny? Jak zminimalizować stres i jego wpływ na nasze życie? W tym artykule spróbujemy na to odpowiedzieć.

Jak stres wpływa na zdrowie?

Przede wszystkim stres prowadzi do uwolnienia się hormonów jak kortyzol czy adrenalina. Te hormony powodują szybsze bicie serca i zwiększone ciśnienie krwi, co może się objawić problemami z oddychaniem i uciskiem w klatce piersiowej. Przewlekły i długotrwały stres będzie przyczyniać się do większego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Stres również wpływa negatywnie na nasze jelita i trawienie. Pojawiają się bóle brzucha, biegunka czy nawet wymiotowanie. Chyba wiele osób doświadczyło bólów brzucha podczas stresowej sytuacji. Długotrwały stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i zaburzenia hormonalne. Tak naprawdę całego organizmu stres ma znaczenie dla zdrowia całego organizmu.

Do czego prowadzi brak odpoczynku i regeneracji?

Znając skutki stresu, można łatwo zauważyć, jakie konsekwencje dla zdrowia będzie mieć brak odpowiedniego odpoczynku. W połączeniu ze stresem i niezdrowym stylem życia można spodziewać się widocznych objawów. Osoba zestresowana i zmęczona będzie rozdrażniona, łatwiej się będzie denerwować oraz będzie miała problemy z koncentracją i skupieniem. Brak odpoczynku może także spowodować problemy z regulowaniem emocji i radzeniem sobie z ciężkimi sytuacjami. Dodatkowo taka osoba będzie chętniej sięgać po niezdrowe jedzenie i wpadać w niezdrowe nawyki, które tylko pogłębiają ten stan. Taka sytuacji staje się błędnym kołem, dlatego odpowiedni odpoczynek jest niezwykle ważny.

Jak zminimalizować stres?

Każda osoba ma swoje preferencje, więc technik i sposób radzenie sobie ze stresem i form odpoczynku jest naprawdę wiele. Przede wszystkim trzeba zadbać o odżywczą i pełnowartościową dietę oraz aktywność fizyczną. Sport w każdej formie pozwoli nam rozładować napięcie, wysiłek uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. Aktywność fizyczna pozwoli nam także oczyścić umysł i być tu i teraz. Oprócz sportu warto także spróbować technik relaksacyjnych. Joga czy pilates idealnie sprawdzą się na wyciszenie i zrelaksowanie. Kolejną propozycją mogą być ćwiczenia oddechowe, prowadzenie dziennika uważności. Sen to także ważny element regeneracji i walki ze stresem. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu, ale także warunki panujące w sypialni. Przewietrzenie pokoju i niższa temperatura, ciemność i cisza pozwolą na regenerujący sen. Odłożenie telefonu godzinę przed snem oraz nieużywanie go od razu po przebudzeniu także korzystnie wpłynie na poziom stresu w naszym życiu. Odpoczynek to ważny składnik zdrowego trybu życia. Spośród wszystkich dostępnych metod walki ze stresem, z pewnością każdy znajdzie coś, co dla niego zadziała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *