Zdrowe odżywianie

Ile powinno się pić wody dziennie, czyli jak pić wystarczająco ilość każdego dnia?

Woda to coś, bez czego nie można przetrwać. O ile bez jedzenia da się wytrzymać dłużej, to objawy odwodnienia szybciej dadzą o sobie znać. Zwłaszcza że ponad połowa ludzkiego ciała składa się z wody. Jednak można również przesadzić w drugą stronę i wypić za dużo wody. Zbytnie nawodnienie wypłucze organizmu cenne związki mineralne i witaminy i także będzie groźne dla zdrowia. W takim razie ile powinno się pić wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie? Czy da się tę ilość policzyć? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, zapraszamy!

Dlaczego woda jest ważna do codziennego funkcjonowania?

Przede wszystkim woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania układu trawienia. Gdy w naszej diecie znajdują się produkty bogate w błonnik, potrzebna jest woda, aby on zwiększył objętość, co wpłynie na uczucie sytości i prawidłową perystaltyką jelit. Woda to także ważny element krwi, przez co wpływa na odpowiednie ciśnienie krwi, ułatwia transport tlenu i innych składników odżywczych. Woda jest także niezwykle ważna przy utrzymywaniu dobrze działającej gospodarki wodno-elektrolitowej i funkcjonowaniu i elastyczności mięśni. To szczególnie ważne u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dodatkowo odpowiednio nawodnione ciało to także jędrna i sprężysta skóra, bardziej miękka cera i ogólnie zdrowiej wyglądające ciało.

Skutki zbyt małej i zbyt dużej ilości wody

Odwodnienie często może być odczuwalne poprzez ból głowy oraz większe uczucie pragnienia. Innymi objawami może być także ciemniejszy kolor moczu, uczucie rozdrażnienie, wyższe tętno, zawroty głowy. Odwodnienie to bardzo groźny stan organizmu. Nawodniony organizm to także lepsze funkcjonowanie mózgu, sprawniejsze myślenie i większy spokój. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości płynów może spowodować wypłukanie cennych składników z organizmu, pojawienie się obrzęków i opuchnięć. Zatrzymanie wody może też powodować bóle głowy i problemy z ciśnieniem krwi. Dlatego zarówno odwodnienie jak i nadmierne nawodnienie są niebezpiecznymi stanami dla zdrowia organizmu.

Ile powinno się pić wody?

Bardzo często pojawia się pytanie, ile tak właściwie powinniśmy pić wody codziennie? Jak ze wszystkim, co dotyczy zdrowia, odpowiedź brzmi, to zależy. Często można usłyszeć, że rekomendowana jest ilość 2 litrów dziennie, jednak to bardzo utarte stwierdzenie. To ile wody powinniśmy pić, zależy od naszego stylu życia, budowy ciała, wzrostu, wagi czy aktywności fizycznej. Umięśniony sportowiec będzie potrzebować zdecydowanie więcej wody niż drobna kobieta o siedzącym stylu życia. Ilość wody zależna będzie także od pory roku, podczas ciepłych i upalnych dni zdecydowanie warto pić więcej. Woda to także woda znajdująca się w warzywach i owocach, jak ogórek czy arbuz, w herbatach, sokach. Średnio powinno się pić pomiędzy 2 a 2,5 litrów płynów na dobę. (źródło: https://pacjent.gov.pl/diety/dlaczego-warto-pic-wode). Pamiętaj, aby codziennie dbać o odpowiednie nawodnienie tak, aby twój organizm funkcjonował prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *