Zdrowe odżywianie

Zdrowa dieta – jakich produktów należy ograniczać?

Żywność, którą jemy, może mieć duży wpływ nie tylko na naszą wagę, ale i zdrowie. Niektóre produkty pomagają w utracie kilogramów. Inne, zwłaszcza wysoko przetworzone, mogą niekorzystnie wpływać na naszą sylwetkę oraz zdrowie. Oto pięć produktów, których warto unikać, chcąc prowadzić zdrowy styl życia:

Frytki i chipsy ziemniaczane

Ziemniaki przyrządzone w odpowiedni sposób i nie polane tłustymi omastami czy sosami są zdrowe i małokaloryczne. Niestety, frytki i chipsy takie nie są. Są bardzo bogate w kalorie i łatwo zjeść ich zbyt dużo. Częste spożywanie frytek i chipsów ziemniaczanych wiąże się zawsze z przyrostem masy ciała. Co więcej, smażone ziemniaki mogą zawierać substancje rakotwórcze, zwane akryloamidami. Dlatego najlepiej jeść proste, gotowane ziemniaki, które są bardzo sycące.

Słodkie napoje

Słodzone cukrem napoje, przede wszystkim zaś napoje gazowane, są jednymi z najbardziej niezdrowych rzeczy na świecie. Powodują ogromny przyrost masy ciała i mogą mieć katastrofalne skutki zdrowotne, gdy są spożywane w nadmiarze. Mimo, że słodkie napoje zawierają dużo kalorii, nasz mózg nie rejestruje ich, jako stałego jedzenia. Płynne kalorie nie sprawiają, że czujemy się nasyceni i jemy mniej. Zamiast tego dodajemy te kalorie do innych, na ogół równie niezdrowych posiłków. Jeśli poważnie myślimy o naszym zdrowiu i utracie wagi, rozważmy całkowitą rezygnację z słodkich napojów.

Biały chleb

Biały chleb to produkt mocno przetworzony i często zawiera dużo dodanego cukru. Charakteryzuje się w związku z tym wysokim indeksem glikemicznym i może podwyższać poziom cukru we krwi. Na szczęście, istnieje wiele zdrowych alternatyw dla konwencjonalnego pieczywa pszennego np. chleb z mąki pełnoziarnistej czy kukurydzianej.

Batoniki

Batony są wyjątkowo niezdrowe. Posiadają masę cukru, dodanych olejków i mąki skondensowanych w niewielkiej paczuszce. Batony są bogate w kalorie i zawierają mało składników odżywczych. Średniej wielkości batonik pokryty czekoladą może zawierać około 200-300 kalorie, a wyjątkowo duże batony mogą zawierać ich jeszcze więcej. Niestety wszędzie można znaleźć batony. Są nawet strategicznie umieszczane w sklepach, aby skusić konsumentów do kupowania ich pod wpływem impulsu. Jeśli mamy ochotę na przekąskę, zamiast tego zjedzmy kawałek owocu lub garść orzechów.

Większość soków owocowych

Większość soków owocowych, które można znaleźć w supermarkecie, ma niewiele wspólnego z całymi owocami. Soki owocowe są wysoko przetworzone i obciążone cukrem. Rzadko kiedy zawierają błonnik. Zamiast kupować soki w sklepie róbmy je samodzielnie w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *