Sport i porady fitness

Porady dla początkujących na siłowni

Pierwsza wizyta na siłowni może być dosyć przytłaczającym doświadczeniem. Nowe otoczenie, nieznani ludzie, sprzęt, do którego na początku boimy się nawet podejść. Warto jednak się przemóc, pokonać bariery i zacząć korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą siłownia. Niezależnie od tego, czy pragniemy wymodelować swoją sylwetkę, czy zrzucić dodatkowe kilogramy, istnieje kilka prostych zasad, które pomogą nam szybciej osiągnąć zamierzone wyniki.

Nie przesadzaj z intensywnością i ciężarem

Pierwsze wizyty na siłowni wiążą się zazwyczaj z silną motywacją. Fakt, że jesteśmy na sali gimnastycznej, prawdopodobnie oznacza, że musieliśmy zmienić kilka rzeczy w swoim życiu, aby mieć czas na w miarę regularne treningi. Nie chcemy, więc tego zaprzepaścić. Owszem, jesteśmy na dobrej drodze do silniejszych kości, pięknych mięśni i zwiększonej siły. Jednak do wszystkich ćwiczeń trzeba podchodzić z głową. Niewłaściwe, źle wykonywane ćwiczenia mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku. Szczególnie w ciągu pierwszych treningów nie możemy przesadzać z liczbą ćwiczeń oraz ich intensywnością. Pamiętajmy o tym, że nasze ciało nie jest przyzwyczajone do wysiłku fizycznego. Powoli i systematycznie podnośmy sobie kolejne poprzeczki.

Zapisuj wszystko – prowadź rejestr treningowy

Możemy naprawdę zauważyć postępy, jeśli wiemy, od jakiego punktu zaczęliśmy. Już pierwszego dnia zacznijmy uzupełniać rejestr treningowy wszystkimi aktualnymi statystykami. Zapisujmy ćwiczenia, zestawy, powtórzenia. To szansa na odpoczynek w trakcie treningu. Obserwowanie postępów będzie najlepszą motywacją do dalszych ćwiczeń.

Pamiętaj o spożywaniu białka

Dostarczanie mięśniom odpowiednich składników odżywczych jest najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić po zakończeniu intensywnego treningu. Zjedzenie po ćwiczeniach posiłku wysokobiałkowego lub suplementowanie organizmu wysokiej jakości białkiem powinno wejść nam w nawyk.

Nie bój się prosić o pomoc

Potrzebujemy pomocy? Nie mamy pojęcia, do czego służy dany sprzęt? Chcemy lepiej i efektywniej wykonywać konkretne ćwiczenia? Nie wahajmy się poprosić trenera lub pracownika siłowni o konsultację. Oni są na siłowni po to, aby nam pomagać. Korzystajmy z tego, bez skrępowania. Wielu osobom ambicja nie pozwala poprosić o wsparcie. Pomyślmy o tym w ten sposób: każdy z najlepszych sportowców na świecie ma trenera. Olimpijczycy, profesjonalni piłkarze. Wszyscy mają zespół ludzi, których zadaniem jest dążenie do poprawy wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *